דליות ברגליים

דליות ברגליים

לפניכם מאמר בנושא דליות הרגליים והתפתחותן

רקע:


דליות ברגליים מעולם לא היו תופעה אסתטית ומעבר למראה שלהן, הן מלוות בכאבים ולחצים הפוגעים באופן ישיר באיכות חייהם של הסובלים מכך. דליות הן סימן להפרעת ספיקה ורידית בסיסית והן נמנות עם מחלות הורידים השכיחות ביותר הפוגעות בכ 30% מהאנשים. התסמינים השכיחים ביותר הם תחושה של כבדות ועייפות ברגליים. ברוב המקרים הדליות הן עניין תורשתי וסביר להניח כי מי שסובל מדליות, יסבלו גם ילדיו.

 

כיצד מתפקדים הורידים?


תפקידם החשוב של הורידים הוא להוביל דם מהתאים בגוף אל הלב. בתוך הוריד ישנו שסתום צניף, אשר תפקידו הוא לדאוג שהדם יזרום בכיוון אחד בלבד ולא יחזור לאחור, (פעולה זו של זרימה הפוכה נקראת רטרוגרייד) לאחר מכן השרירים מנפחים את הורידים ומסייעים להם לסיים את מסלולם בלב. פעילות לא תקינה בשסתומי הורידים מונעים זרימה תקינה של דם ללב ויוצרים לחץ ורידי המתבטא בורידים גדולים ונפוחים ואלו למעשה הן דליות הרגלים.


 

 

גורמים להתפתחות דליות ברגליים:

Ø      גנטיקה

Ø       גיל

Ø       ניתוח / טראומה

Ø      עמידה או ישיבה ממושכת

Ø      טיפול הורמונלי

Ø       הריון

Ø      מגדר

Ø       עודף משקל

 

תנאים אלה יכולים לייצר ולפתח סיבוכים כגון פיגמנטציה של עור, בצקת כרונית, דרמיטיטיס, אקזמה, דלקת ורידים ובסופו של דבר כיב רגליים.

 

 

תסמינים לדליות ברגליים:

 

Ø      תחושה של כבדות ועייפות ברגליים

Ø      נפיחות ברגליים

Ø      לחץ ברגליים

Ø      כאבים ברגליים

 

דליות משקפות מצבים חמורים יותר של מחלת הורידים, למעשה ככל שהדליות גדולות יותר כך הבעיה חמורה יותר. דליות המופיעות לזמן ממושך מתפתחות לנגעים בעור, כאשר במקרה הגרוע ביותר הן יתפתחו לכיב. אבחון מוקדם של הבעיה הוא חיוני כדי למנוע תוצאה חמורה של מחלת ורידים.


 

כיצד מתפתחות דליות ברגליים?


בתחילת הירך ישנו וריד הנקרא ספנוס והוא מתפתל עד לכף הרגל, בתוך הוריד ישנם שסטומים אנטי ריפלקסים האחראים על זרימת דם תקינה, פגיעה בשסתומים אלו מונעים זרימת דם בוריד ויוצרים בו נפיחות. לדליות נחלקות לשני סיווגים עיקריים:


ראשוני – בסיווג הראשוני התפתחות הדליות נובעת מכל גורמי הסיכון שנמנו לעיל.

משני -  בסיווג המשני התפתחות הדליות נובעת מחסימת ורידים עמוקה כגון: קריש דם. מצב זה מפעיל לחץ על דפנות הוריד המונע משסתומי הוריד להיסגר כראוי וכתוצאה מכך נגרמת זרימת דם הפוכה, המתבטאת בורידים מוגדלים ובולטים.

 

טיפול בדליות:


ישנם מספר דרכי טיפול בדליות הרגליים וזה תלוי בחומרת המצב. תליות "בראשית דרכן" ניתן לטפל באמצעות גרבי לחץ היוצרים לחץ ורידי המאפשר זרימת דם טובה יותר, שיפור בזרימת הדם יביא גם לשיפור מצב הוריד. כאשר מדובר באי ספיקה ורידית חמורה מטפלים באמצעות הזרקות חומרים מטרשים לתוך הוריד, המשפרים באופן משמעותי את זרימת הדם בו. במקרים קשים יותר של דליות מבצעים הליך כירורגי בו מסירים את עודפי הוריד ומאפשרים מסלול תקין לזרימת הדם.

 

סיכום:


כמו בכל בעיה הנוצרת בגופנו, גילוי מוקדם שלה יכול למנוע סיבוכים קשים. גילוי מוקדם של דליות וטיפול בהם יכול למנוע סיבוכים קשים בזרימת הדם ולהשליך להתפתחות מחלות נוספות.